Co se událo v roce 2019?

Letošek byl pro akcie silným rokem, když akciový trh podpořilo zejména snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. S tím, jak se letošek pomalu chýlí ke svému konci, představujeme krátkou rekapitulaci toho, co se v průběhu roku událo.

Leden

 • Juan Guaidó si po sporných loňských volbách přisvojil titul prezidenta Venezuely. Vláda Spojených států spolu s vládami napříč Evropou a Jižní Amerikou se postavily za jeho snahu přebudovat tuto rozvrácenou ekonomiku. Proč je však Venezuela tak důležitá? Tato jihoamerická země totiž disponuje rozsáhlými zásobami ropy, stále však dodává pouhé 1 % světové spotřeby této suroviny. Pokud se Venezuela opět postaví na vlastní nohy, mohla by se přidat po bok Saudské Arábie, Ruska a USA, jako klíčový hráč na ropném trhu.

Únor

 • Zápis z posledního zasedání amerického Federálního rezervního systému (Fed) ukázal, že je většina guvernérů se svým dosavadním „trpělivým přístupem“ spokojená. To znamená, že hodlají americké úrokové sazby ponechat po určitou dobu stabilní. Rizika pro ekonomický růst tak přichází zejména ze zámoří. Jedná se především o obchodní spory s Čínou a také brexit. Finanční trhy tak v únoru pokračovaly ve svém odrazu od prosincového dna. Zároveň na pozadí pokračuje debata, zdali se americké úrokové sazby nachází již na svém vrcholu, či si dal Fed pouze přestávku, aby nabral dech k jejich dalšímu zvýšení.

Březen

 • Čínská vláda oznámila, že letošní růst tamního HDP se bude pohybovat níže, někde mezi 6 a 6,5 %. I po mírném snížení však vypadá hospodářský výhled skvěle v porovnání s většinou rozvinutých ekonomik, z nichž některé se potýkají s hrozící hospodářskou recesí. V případě Číny se ovšem jedná o nejpomalejší růst za poslední tři dekády. Nové stimuly v podobě daňových škrtů a investičních reforem podpořily čínské akcie, které se prudce odrazily od loňského dna. Na své vyřešení však stále čeká obchodní válka se Spojenými státy, nemluvě o Damoklově meči v podobě masivního čínského zadlužení.

Duben

 • Americký akciový trh vystoupal zpět na hodnoty dosažené během minulého podzimu. Oproti situaci, kdy si o Štědrém dnu sáhly akcie na dno, se tak jedná o dramatickou změnu. Co se však změnilo? Podporu býčímu pohledu na akcie poskytl zejména Americký Federální rezervní systém (Fed). Místo dříve plánovaného pokračování ve zvyšování úrokových sazeb totiž nyní trhy věří, že dalším krokem Fedu může být i jejich snížení. A to přesně představuje typ podpory, který žene akcie vzhůru.

Květen

 • Čínská společnost Huawei se stala prozatím nejvýraznější obětí probíhající obchodní války. Spojené státy nejprve telekomunikačního giganta vyřadily z kontraktů týkajících se technologie 5G. Nyní však dostala společnost nálepku „zakázané entity“, což jí zabraňuje pokračovat ve spolupráci s americkými firmami. Google tak čínské společnosti zamezil v přístupu ke svému operačnímu systému Android. To vlastníkům telefonů od Huawei znemožňuje využívat aplikace jako YouTube nebo Gmail. Mobilní operátoři ve Velké Británii a v Japonsku navíc zastavili prodej telefonů z produkce čínského giganta ve svých prodejnách. Blokování plánů společnosti na vývoj vlastních komponentů ze strany výrobců čipů pak z Huawei činí zranitelný cíl.

Červen

 • Cena zlata je na vzestupu. Žlutý kov v červnu dosáhl šestiletého maxima. Co však vyvolalo tento náhlý zájem? Není nezvyklé, že cena zlata roste, když je očekáváno snižování úrokových sazeb. Zlato je vzácné, ale s jeho vlastnictvím není spojen žádný výnos a jeho uskladnění si naopak žádá dodatečné náklady. Ve chvíli, kdy se ve světě nachází záporně úročené vládní dluhopisy v hodnotě 12,5 bilionu dolarů to však přestává být problém. Navíc ve chvíli, kdy se trhy pohybují na svých rekordních hodnotách se lákadlu bezpečného přístavu jen těžko odolává.

Červenec

 • Americký Federální rezervní systém (Fed) poprvé od roku 2008 snížil úrokové sazby. Jednalo se však o snížení o pouhého čtvrt procentního bodu a pro letošek nepřišel ani příslib jejich dalšího poklesu. Trhy před oznámením těchto zpráv výrazně rostly kvůli očekávání agresivnějšího uvolnění měnové politiky Fedu, a i proto pro ně představovaly tyto zprávy zklamání. To ukazuje vývoj akciového indexu S&P 500, který dosáhl rekordních výšin, když prolomil hranici 3 000 bodů. V důsledku trpělivosti Fedu se však opět pod tuto hranici vrátil. Trhy se tak po dalším snižování úroků poohlíží jinde, například u Evropské centrální banky (ECB).

Srpen

 • Z vřavy obchodní války se zrodil strach o globální ekonomický růst. Finanční trhy byly svědky úprku investorů do bezpečných přístavů. Zlato dosahuje nejlepších výsledků za posledních osm let. Největším příběhem však byl závod o koupi vládních dluhopisů. Při růstu ceny dluhopisů dochází k poklesu jejich výnosu. Tento efekt byl tak prudký, že výnosy vládních dluhopisů v hodnotě 15 bilionů amerických dolarů byly stlačeny pod nulovou hranici. V těchto zvláštních časech se tedy zdá být jistota negativního výnosu přijatelnou cenou za bezpečí.

Září

 • Společnost Apple uvedla s velkou slávou na trh svůj nový model iPhonu, cenovka však zůstala stejná jako na jeho předchůdci. Technologický gigant tak možná dosáhl s cenami svých telefonů a tabletů stropu. A to je i důvod, proč se Apple poohlíží po alternativních zdrojích příjmů. Jeho pozornost se tak bude postupně upírat směrem ke službám, jako je hudba, hry a nově uvedená streamovací služba Apple TV+. To pomůže udržet uživatele starších iPhonů v „jablečném ekosystému“ a nadále se tak budou podílet na generování tržeb. Bude však s pouhými 4,99 dolary za měsíc TV+ schopna ospravedlnit tržní hodnotu přesahující bilion amerických dolarů?

Říjen

 • Brexitová sága stále nedosáhla svého rozuzlení. Předseda britské vlády Boris Johnson sice získal podporu pro svůj návrh dohody na vystoupení, parlament však vzápětí odmítl schválit premiérovu zrychlenou agendu, která měla za cíl vyvést Velkou Británii z EU do konce října. Vládní záležitosti navíc byly prozatím pozastaveny poté, co premiér zaměřil svou pozornost na předčasné volby, ke kterým dojde ještě před Vánocemi. Aby Evropská unie nenechala Velkou Británii samovolně opustit společný blok bez dohody, poskytla další tříměsíční prodloužení nejzazší lhůty pro schválení dohody, která vyprší nejpozději do 31. ledna 2020. Finančním trhům se ulevilo, když byla zažehnána vidina divokého halloweenského brexitu. Britská libra navíc zaznamenala krátkou rally, brzy jí však došla pára v důsledku nadále přetrvávající nejistoty.

Listopad

 • Čínské společnosti Alibaba, která je gigantem na poli internetového obchodu a online plateb získala na burze v letos největším prvotním úpisu akcií více než 11 miliard dolarů. Kód Alibaby na hongkongské burze je 9988, což v čínské kultuře představuje šťastné číslo. Poptávka byla vysoká a cena akcie vzrostla po otevření o 6 %. Pro Hong Kong v nesnadných časech, tento asijských finanční uzel nadále ukazuje, že je stále otevřen obchodu. Navíc se zdá, že Hong Kong dokonce v objemu získaných prostředků letos překoná americký NASDAQ.

Prosinec

 • S blížícím se koncem roku 2019 trhy opět začínají pohybovat již známá témata. Těmi hlavními je americko-čínská obchodní válka, velké technologické společnosti a tolikrát odložený Brexit. Navíc se zdá, že příchozí rok nebude příliš jiný. Zřejmě bude přibývat dalších sporů ohledně obchodu, brexitu s dohodou či bez ní a pravděpodobně i následného vyjednávání obchodních podmínek mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Nelze pak zapomenout ani na prezidentské volby ve Spojených státech. Ovšem jen čas ukáže, jak se tyto události vyvinou a jaká bude tržní reakce.

  Než se tak stane, přejeme všem našim čtenářům šťastný a úspěšný rok 2020.

Vaše AXAStáhnout originál tiskové zprávy v PDF

< Zpět na přehled oznámení
Vítejte v investiční společnosti AXA | 292 292 292 | facebook-(3).png

AXA Health Keeper 

 • appStore.png
 • googlePlay.png

AXA VE SVĚTĚ  

 • AXA.com